12/29/2012

Lubatud Roosiprossi tegemise õpetusKõigepealt nimekiri vajaminevast:
1. 2,5 cm laiune taftpael rooside tegemiseks - õied tulevad elavamad, kui kasutada vähemalt 2 värvi
2. Roheline altass ja organsa pael laiusega 2-2,5 cm
3. Niit, nõel, käärid - niidi värv ei ole väga oluline, see ei jää paistma.
4. Metalljoonlaud, lõikelaud (mittesulav), liimipüstol, jootekolb, küünal


Kõigepealt tuleks lahti lõigata pael õielehtede jaoks.Ühe kroonlehe jaoks läheb vaja ca 2x paelalaiusega paela pikkust  ehk siis 2,5 cm paela puhul lõigata 5-5,5cm tükid.Kuna kasutasin kahte värvi paela, siis loen iga värvi eraldi.

"Kinnise nupu" jaoks läheb vaja 2+1 kroonlehte. Nuppe oli mul kaks, ehk siis 2x(2+1)
Tegin ka veidi suurema nupu 3+1 kroonlehega.
Suurema õie jaoks läks mul 8+1 kroonlehte ja väiksema jaoks 7+1

Kokku läks minu prossi jaoks vaja 22+5 kroonlehte. Põhivärvi kroonlehi tasub igaks juhuks 2-3 tükki rohkem teha, sest lõpptulemus sõltub täiesti tegija soovist.Nüüd tuleks küünal põlema panna ja iga paelajupi servad ära "kõrvetada". Libistage lihtsalt paelaga sujuvalt leegi kõrvalt läbi. Ei tohi hoida liiga kaua või hoida leegi kohal. Sõltuvalt valitud paela materjalist võib see kas põlema minna või mustaks kärsata.Kui kõik paelad on töödeldud, siis võib küünla kustutada, seda vaja ei lähe.

Nüüd algab kõige aeganõudvam ja igavam tegevus - kroonlehtede krookimine. Kui Teie poolt valitud paelal on olemas nö parem pool, siis keerake ta allapoole. Minu valitud taftpaelal on mõlemad pooled ühesugused.
Paela nurgad tuleks nüüd keerata ära ja tekkinud "kolmnurk" niidiga kokku krookida. Ärge muretsege kui pael on veidi pikem ja kahe murtud nurga vahele jääb vahe sisse. See on täitsa OK! NB! Palun mitte väga kokku krookida.

Kui kroonlehed on kroogitud, siis tuleb huvitavam osa - hakkame õit kokku panema. Alusame südamikust, mis minul on teist värvi.
Kroonleht tuleks ette võtta pööratud nurgad tahapoole ja "murda" servad keskele kokku ja siis veel kord kokku voltida. 
 

 

Tekkib selline veidi torujas moodustis, mis tuleks paari pistega kinnitada. Soovitan võtta pikema niidi, sest selle niidiga õmbletekogu lilleõie kokku.Pildil on näha, et jäävad sellised pikemad sabad, see on OK! Neist on hea kinni hoida, kui Te järgmised kroonlehed külge panete.

Järgmised kroonlehed on nö põhivärvi ja külge õmmeldakse neid ükshaaval.

  

Järgmine kroonleht sai paigutatud sümmeetriliselt esimesele vastu. 

  

Sellega saigi valmis "kinnine" nupp. Kui nüüd lisadaveel üks kroonleht, siis saan selle veidi lahtisema/suurema nupu.
Edasine kroonlehtede paigutus on juba iga ühe enda otsustada. See on puhtalt maitseasi  
Mina tegin järgmiselt. 1 südamik, 2 esimese ringi kroonlehte, siis 3 teise ringi kroonlehte ja suurema õie puhul 3 kolmanda ringi kroonlehte. Väiksema õie puhul oli kolmandal ringil vaid 2 kroonlehte. Õis tuli veidi "vildakas", aga see oli nii mõeldud  

Kroonlehtede külge õmblemisel tuleks need õmmelda ühele tasapinnale/ühekõrgusele, siis on tulemuseks "avatud" õis. Kui Te õmblete iga järgmise kroonlehe eelmisest madalamale, siis tulemuseks on pikk kinnine õis.

Suurem õis pealt vaates - on näha kuidas kroonlehed on paigutatud.


Kõik õied koos


Nüüd tuleb roheliste lehtede "kokkujootmise" õpetus.
Atlass pael tuleb kokkumurda läikiv pool sisse, pikkus ca 4cmMetalljoonlaud asetada kokkumurtud paela peale veidi viltu ja tõmmata kuuma jootekolviga triip. Paela kvaliteedist sõltuvalt on ühe lehe tegemiseks kuluv aeg erinev. Tõmmake kolviga joon ühtlaselt ja ainult ühes suunas  no vähemalt esialgu  kui vilumus kasvab, siis saate juba ise aru, kuidas on just Teile mugavam. Mõne paela puhul on mõtekas kinni joota ka teiselt poolt.
  

Kui olete "õmbluses" kindlad, siis lõigake kääridega liigne ära ja keerake tekkinud "lehel" läikiv atlasspool välja.
  

Kinnise nuppu lehed tuleb teha veidi teist moodi. Need on väiksemad, neid ei keerata läikiva poolega välja ja kokku jootmine päris nurgast alates.Rohelise organsa paelaga käib sama moodi. Arvestama peab seda, et organsa on õhem ja "sulab" kiiremini.

   

Siin ongi kõik õied ja lehed koos.


Prossi kokku panemisest räägin järgmises postituses.

No comments:

Post a Comment